Πραγματοποιείται από τις 20 Μαρτίου 2014 εως και 12 Απριλίου 2014 στο Δημοτικό Θέατρο Αγρινίου το 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Θεάτρου,υπό την αιγίδα του Δήμου Αγρινίου και την Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπαίδευσης Νομού Αιτωλ/νίας.Στο φετινό φεστιβάλ, για πρώτη φορά στην ιστορία του συμμετείχε το Γυμνάσιο Μοναστηρακίου, με το έργο του Δ.Ψαθά "ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΨΕΥΤΗΣ".Η Παράσταση δόθηκε στις 31 Μαρτίου 2014 στις 20:00 το βράδυ, σε ένα γεμάτο από κοινό Θέατρο,με γονείς των παιδιών,διευθυντές άλλων σχολείων,εκπαιδευτικοί,και φυσικά την Οργανωτική, Καλλιτεχνική Επιτροπή.Την ιδέα την είχε ο Δ/ντής της Σχολικής Μονάδας κ.Καραγεώργος Απόστολος,με την υποστήριξη και την αμέριστη βοήθειά της η Φιλόλογος του Σχολείου μας κ.Βεργίνη Αναστασία,η οποία ήταν συντονίστρια και επέλεξε τα πρόσωπα,την εκμάνθηση των ρόλων και φυσικά το στήσιμο όλης της παράστασης.

Οι μαθητές σχεδίασαν το σκηνικό όπου και φιλοτέχνησε ο κ.Μιχάλης Γκέκας, με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων,και του προέδρου του Τοπικού Συμβουλίου κ. Τραυλοστάθη Δημήτριο.

Θα θέλαμε να συγχαρούμε πρώτα τα παιδιά μας, για αυτή την υπέροχη παράσταση που δώσανε,τους γονείς τους για την εμπιστοσύνη που μας δείξανε,και όσους συνέλλαβαν για την πραγματοποίηση αυτής της παράστασης.

Ο Διευθυντής καλοσώρισε τους παρευρίσκοντες και τους ευχήθηκε καλή διασκέδαση.