ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 ενημερωτική δράση με θέμα " Πρόληψη και αντιμετώπιση πυρκαγιών". Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Λευκάδας, την οποία και ευχαριστούμε θερμά. Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον τη δράση διατυπώνοντας ερωτήσεις και απορίες για θέματα πυρασφάλειας και πυροπροστασίας.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων Β΄ και Γ΄ γυμνασίου

Β΄ τάξη Γυμνασίου

Στο πλαίσιο του μαθήματος "Εργαστήρια Δεξιοτήτων" και στην ενότητα ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ - ΕΝΕΡΓΩ με τους μαθητές της Β τάξης κάναμε πράξη τη συνεργασία και τη προσφορά!!! Συγκεντρώσαμε προϊόντα παιδικής υγιεινής και παιδικές τροφές τα οποία είχαν προορισμό το "Χαμόγελο του παιδιού" στην πόλη της Πάτρας.

xamogelo

Γ΄ τάξη Γυμνασίου

Με τους μαθητές της Γ΄ τάξης ήρθαμε σε επαφή με την εκπαιδευτική Ρομποτική! Επισκεφτήκαμε το κέντρο STEM Education στα Ιωάννινα!

stem1

stem2

stem3

stem4

Ευχαριστούμε την διευθύντρια του σχολείου μας και το σύλλογο διδασκόντων για τη βοήθειά τους.

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός, Αχειμάστου Παναγιώτα ΠΕ82

Οι μαθητές της Β΄και Γ΄τάξης.

Αφίσα - Ανθρώπινα δικαιώματα

Αφίσα με τίτλο «ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ»:

poster

ΤΣΑΚΑΛΟΥ ΝΑΝΣΥ, ΧΑΛΙΜΟΥΡΔΑ ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

«Εργαστήρια Δεξιοτήτων» της Α΄ τάξης του Γυμνασίου Μοναστηρακίου

Ανθρώπινα Δικαιώματα

«Εργαστήρια Δεξιοτήτων» της Α΄ τάξης του Γυμνασίου Μοναστηρακίου

Κατά την φετινή σχολική χρονιά 2021-2022 οι μαθητές των δυο τμημάτων της Α΄ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» με θέμα τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, αποτύπωσαν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο, μέσα από έργα ζωγραφικής και ενός ποιήματος τα ανθρώπινα δικαιώματα. Η προσήλωση, η επιμονή, η θέληση, η συνέπεια αλλά και η φαντασία, η δημιουργικότητα και το ταλέντο των παιδιών τα οδήγησαν στο να παράγουν έργα δημιουργικά και μοναδικά βγαλμένα από την ψυχή τους!!!

humanrights1

humanrights2

humanrights3

humanrights4

humanrights5

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας, συγχαίρει και ευχαριστεί όλους τους μαθητές που συμμετείχαν !!!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός : Ρούσσου Αναστασία - ΠΕ80

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

ΧΡΙΣΤΙΑΣ

ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ Δ.ΕΚΠ/ΣΗΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙΟΥ

< Διαδύκτιο,πληροφόρηση,και επικοινωνία,ο δρόμος του μέλλοντος>

Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν ο Δ/ντής του Δημοτικού Σχολείου Θυρρείου κ.Καυμενάκης Σπύρος,εκπαιδευτικοί απο το Δημοτικό Σχολείο Μοναστηρακίου,και εκπρόσωποι της Εταιρείας ΚΟΡΠΗ Α.Ε

Δραστηριότητες

Εισάγετε όλες τις δραστηριότητες του σχολείου σας, επιλέγοντας την κατάλληλη θεματική ενότητα από το μενού αριστερά.